Forum Nasi ogoniaści przyjaciele - szczury Strona Główna
FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Galerie  :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj  :: Rejestracja


Co szczur jeść powinien

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Nasi ogoniaści przyjaciele - szczury Strona Główna -> CO W LODÓWCE
Autor Wiadomość
Iwona13
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wielkopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:53, 07 Mar 2009 Temat postu: Co szczur jeść powinien

Karmnik

Najprostszy karmnik to zwykła miska (szklana, blaszana lub ceramiczna), ustawiona wewnątrz klatki. Ważne, żeby była zrobiona z nietoksycznego materiału, łatwa do umycia i dezynfekcji oraz odporna na działanie szczurzych zębów. Lepiej żeby była ciężka, tak aby szczury nie przenosiły jej i nie wysypywały pokarmu. Musi być tak duża, aby korzystać z niej mogły dwa szczury jednocześnie, nawet jeżeli jeden z nich siedzi w środku naczynia.

Karmidełko powinno być ustawione na dnie klatki, gdyż ustawione na piętrze mogłoby zostać przez szczury zrzucone - narobiłoby to hałasu oraz mogłoby być niebezpieczne dla znajdującego się na dole szczura.

Wystarczy tylko jedno naczynie. A pojemnik na pokarm zielony jest zbyteczny, bo szczury roznoszą go po całej klatce.

Oprócz tego musimy pamiętać o okresowym dokładnym wyczyszczeniu takiego karmnika. W sprzedaży dostępne są specjalne automatycznie dozujące pokarm karmniki, dzięki którym zwierzęta same regulują sobie ilość pokarmu. Ale uważajcie na swoje łakomczuchy, aby się wtedy nie obżerały za bardzo.

Poidełko

Jest to niezbędny element każdej klatki. Ponieważ głównym elementem szczurzej diety są suche ziarna zbóż, woda jest dla nich niezbędna. Tak jak w przypadku karmników, najprostsze poidełko to zwykła mała miseczka. Ustawiamy ją na dnie klatki i regularnie uzupełniamy. Ponieważ jest ona narażona na stałe zanieczyszczenie (ściółką lub odchodami), to stale musimy kontrolować, czy nie jest brudna. W razie zabrudzenia, musimy miseczkę koniecznie umyć i wlać świeżą wodę.

Bardziej higieniczne jest poidełko automatyczne (kulkowe), czyli taka odwrócona butelka, u wylotu której znajduje się kulka, gdy szczur liże i wciska kulkę, to pojawiają się krople wody. Takie poidełka są dostępne w sklepach zoologicznych, nie są drogie, a bardzo skuteczne. Jeżeli zwierzaki nigdy nie piły wody z takiego poidła, to musimy jeszcze przez jakiś czas podawać im wodę w starej miseczce. Musi ona pozostać, aż do momentu, gdy wszystkie szczury nauczą się pić z nowego poidła (nastąpi to naprawdę bardzo szybko!). Pamiętaj, że poidło powinno być umieszczone na właściwej dla szczura wysokości, aby bez problemów i wysiłku mógł z niego korzystać (ani za nisko, ani za wysoko).

UWAGA

Gdy mamy młode szczurki, powinniśmy korzystać z płaskiej miseczki, w której znajduje się niewielka ilość wody. W głębokiej miseczce lub przy dużej ilości wody maluchy mogłyby się utopić.

Wielkość poidełka jest w zasadzie dowolna, warto jednak, aby objętość wystarczała przynajmniej na dwa dni, bo może zdarzyć nam się jakaś przerwa w pielęgnacji zwierząt (nie powinna!). Jednodniowa przerwa w karmieniu nie stanowi najmniejszego problemu, natomiast brak wody, zwłaszcza w upalne dni, może być dla zwierzęcia bardzo dotkliwy. W naturalnym środowisku zwierzęta piją trochę na zapas, ponieważ nie wiadomo, kiedy będzie ku temu następna okazja. W klatce, gdy woda dostępna jest stale, szczur pije mniej, a za to częściej, i jeśli nagle zabraknie wody, jest to dla niego bardziej dotkliwe.

Najlepsza dla szczurów jest niegazowana woda mineralna, w skrajnym przypadku może być to przegotowana woda z kranu. Taka woda musi mieć temperaturę pokojową (nie może być prosto z lodówki). Zwróćcie uwagę, czy mineralna woda nie wycieka sobie z automatycznego poidła, niektóre mają taki zwyczaj. Małym szczurkom można podawać mleko - ale mleko krowie ma skład nieodpowiedni dla szczura. Jeżeli mleko matki nie wystarcza - co na ogół zdarza się rzadko - lepiej jest podawać roztwór liofilizowanych mieszanek mlecznych przeznaczonych dla małych ssaków, psa lub kota. Są one dostępne w niektórych lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych. Małe szczurki mogą je pić ze strzykawki, na której w miejsce igły nakłada się krótki kawałek wentyla od roweru. Oczywiście strzykawka jak i wentyl powinny być wyparzane wrzątkiem, a porcja takiego "mleka" - jednorazowego użytku, aby nie dopuścić do zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego. Te bowiem mogą spowodować nawet śmierć maluchów.

Co szczur jeść powinien?

--------------------------------------------------------------------------------

Szczur to zwierz, który posila się bardzo często, ale w małych ilościach. Naturalnym sposobem odżywiania się szczurów jest jedzenie przez całą dobę, zamiast najadania się do syta w ramach jednego lub dwóch posiłków. Poza tym, przy zjadaniu małych kąsków o wiele rzadziej dochodzi do awantur spowodowanych walką o pokarm.

UWAGA

Szczur powinien mieć stały dostęp do pokarmu, a w szczeolności do wody.

Odpowiedzialność za prawidłowe żywienie zwierząt domowych spoczywa na człowieku, dlatego znajomość ich zasad żywienia jest bardzo potrzebna. Częstym błędem jest przypisywanie zwierzętom własnych nawyków żywieniowych, np. podawanie szczurom słodyczy, co wcale nie daje im takiej "przyjemności", jak np. surowe mięso wołowe, a bardzo źle wpływa na stan ich uzębienia.

Ilość i rodzaj pokarmu zależy od wieku zwierząt, ich kondycji, stanu fizjologicznego (np. ciąża, okres karmienia młodych), warunków środowiskowych (temperatury i wilgotności powietrza) oraz upodobań zwierzaka. Trudno jest podać dokładną ilość pożywienia potrzebną szczurowi dziennie. Zależy to od wielu czynników. Łatwo jest eksperymentalnie wyznaczyć tę wartość samemu. Prawidłowa ilość karmy powinna po 24 godzinach być prawie cała zjedzona. Jeśli część pokarmy nie została zjedzona, oznacza to, że dawkę należy zmniejszyć. Ograniczeniu powinien ulec ten składnik, który nie został zjedzony.

W stosunku do swojej masy ciała szczur je bardzo dużo, jest to około 1/8 masy ciała. Dzienne zapotrzebowanie na pokarm dorosłego osobnika wynosi ~25 gram pokarmu treściwego i tyleż samo wody. Gdy podajemy szczurowi większe ilości soczystej paszy, to zmniejsza się jego zapotrzebowanie na wodę.

UWAGA

Pamiętaj, aby nie przekarmić szczura, który mieszkając w klatce, pozbawiony jest dużej ilości ruchu, toteż ma tendencję do otyłości. Chudszy szczur żyje dłużej i rzadziej choruje.

--------------------------------------------------------------------------------

Suchy pokarm

Najbardziej treściwym pokarmem dla szczurów, ale trudnym do kupienia, jest używany w laboratoriach, granulat LSM. Jego granulki są twarde, co powoduje ścieranie zębów. W jego skład wchodzi mieszanka zbożowa, śruta pszenna, jęczmienna, owsiana i kukurydziana, mączka rybna i kostna, mleko chude w proszku, drożdże paszowe, lucerna, kreda pastewna oraz dodatki witaminowe i mineralne. Jest to jednak pokarm mało urozmaicony, bo szczurki wolą różnokolorowe mieszanki.

UWAGA

Dobre żywienie - to żywienie urozmaicone! Pokarm dla szczura powinien być świeży i czysty!

Najprostszym sposobem jest zakupienie specjalnej karmy dla szczurów zawierającej odpowiednie proporcje składowe i różne smakołyki, które szczury uwielbiają. Pokarm ten powinien być dostępny, w każdym sklepie zoologicznym (możemy kupić również pokarm dla chomika albo karmę dla świnki morskiej - byleby tylko szczur tego nie zauważył Uwaga!).

Można również wymieszać pokarm dla świnek morskich z pokarmem dla dużych papug w stosunku 2:1. Karma dla papug zawiera oprócz słonecznika (bardzo przez szczury lubiany, ale zawiera dużo tłuszczu, szkodzącego szczurom), również orzeszki ziemne i różne gatunki prosa. Taka mieszanka jest świetną podstawą żywienia szczurów i może być uzupełniana innymi dodatkami, np. płatki owsiane, surowy makaron, suszony groch, rodzynki oraz płatki kukurydziane. Warto za każdym razem dodawać inny składnik, aby urozmaicić szczurom jadłospis.

Ulubionym szczurzym dodatkiem do pokarmu jest włośnica ber, zwana czumizą. Rozsypanie w całej klatce, również na piętrze, garści pokarmu ziarnistego lub różnych dodatków, np. płatków kukurydzianych lub surowego makaronu zachęca szczury do większej aktywności, muszą szukać pokarmu i nie nudzą się.

Smakołykiem i zarazem rozrywką są oferowane w wielu sklepach różnego rodzaju "kolby" do gryzienia.

Można samodzielnie przygotować mieszankę nasion:

30% pszenicy, 20% owca, 20% otrąb pszennych

20% jęczmienia, 3% siemienia lnianego

7% inne składniki (słonecznik, kukurydza, ryż, płatki owsiane, pestki dyni itp.)

Uzupełnieniem mieszanki są: (podawać należy co drugi, trzeci dzień, każdego dnia coś innego)

suche pieczywo (bułka lub chleb) - umożliwia ścieranie zębów

drożdże

mleko w proszku - dla samic w ciąży i maluchów

gotowany ryż, kasza, pęczak, makaron

kawałki jajek kurzych

biały ser

żółty ser - minimalne ilości - pożywienie wręcz szkodliwe, powoduje nadmierne otłuszczenie

orzechy - ze względu na dużą zawartość tłuszczu należy je podawać rzadko, na co dzień powinny

wystarczyć orzeszki ziemne w mieszance

mielone, surowe, chude mięso wołowe

mączniaki, świerszcze, karaczany, dżdżownice - do kupienia w sklepach zoologicznych lub zebrane samemu

Polfamix F (czyli witaminy i mikroelementy) - podawać wraz z mięsem

skorupki jajek- pokruszone lub zmielone

słodycze - minimalne ilości - powodują otłuszczenie - lepiej unikać

U gryzoni siekacze rosną przez całe życie, gdyż jest to związane z ich sposobem odżywiania się. Ścieranie siekaczy na twardym materiale równoważone jest przez stały proces ich wzrostu. Jeżeli siekacze nie są ścierane, rosną bez ograniczeń, aż pewnego dnia osiągają długość, utrudniającą lub wręcz uniemożliwiającą przyjmowanie pokarmu.

Ziarnisty pokarm nie wystarcza do ścierania siekaczy. Musi to być coś bardziej twardego. Dlatego szczurom należy dawać do gryzienia suchy (ale nie spleśniały) chleb albo ciasteczka dla psów (takie wykonane ze skóry bawołów). Należy pilnować, aby ciasteczka i chleb w klatce nie nasiąkały moczem - zawsze muszą być suche. Gałązki, lubiane przez inne gryzonie, często w ogóle nie interesują szczurów. Natomiast uwielbiają one ogryzanie kości (np. z udka kurczaka), co dodatkowo wzbogaca ich pożywienie w cenne składniki mineralne.

UWAGA

Żaden smakołyk nie powinien być podawany stale. Lepiej codziennie zmieniać jadłospis i wprowadzać do niego tylko jeden nowy element. W taki sposób szczur będzie miał bardzo zróżnicowany i atrakcyjny pokarm.

Wiele szczurów przepada za suchą karmą dla psów, jednak powinna ona być dla nich jedynie rzadkim smakołykiem. Podany raz na jakiś czas mącznik młynarek albo świerszcz na pewno wywoła ich zachwyt. Szczury z przyjemnością zjadają gotowany groch, makaron, ryż i ziemniaki (tak puree, jak i te gotowane w łupinach).

--------------------------------------------------------------------------------

Zielonki



Czyli:

jablka

inne owoce

marchewka

buraki



surowy ogórek i pomidor

liście (sałaty, kapusty, pietruszki, mniszka)

koniczyna

trawa

lucerna

Szczury jedzą wszystkie prawie warzywa i owoce. Przed karmieniem należy pokarm dobrze umyć, a następnie osuszyć i wytrzeć ściereczką. Ponieważ soczyste owoce i warzywa, np. pomidory, banany i ogórki szybko zawilgacają podłoże, a poza tym szybciej się psują niż np. marchew czy sałata, codziennie należy sprawdzać czy w ściółce nie ma zagrzebanych resztek pokarmu.

Przy karmieniu bardzo soczystymi owocami (np. owoce południowe), kalarepą i kapustą może nasilić się nieprzyjemny zapach klatki.

Szczury można karmić mniszkiem lekarskim (mlecz, dmuchawiec), ponieważ liście te są jadalne także dla ludzi. Należy pilnować tylko, aby pochodził on z miejsc wolnych od spalin i zanieczyszczeń.

Umieszczanie zielonej karmy w misce jest bezcelowe, gdyż szczury i tak wyciągają ją do różnych kątów klatki lub zanoszą do gniazda. W żadnym wypadku nie siedzą grzecznie wokół miski. Zielonki podajemy przynajmniej kilka razy w tygodniu. Powinny one być czyste, suche i częściowo rozdrobnione.

--------------------------------------------------------------------------------

Dodatki

UWAGA

Niezbędnym elementem w żywieniu szczura są: wapno i sól z mikroelementami.

Dostępne są one, w każdym dobrym sklepie zoologicznym i powinny stale znajdować się w klatce szczura. Twarda kostka wapna służyła będzie również do ścierania zębów, a sól będzie zlizywana, gdy szczur będzie tego potrzebował!

Doskonałym dodatkiem do szczurzego pożywienia jest preparat Toyo-Vit (niestety jest dosyć drogi), jest to kompletny zestaw witamin, aminokwasów oraz mikroelementów. Wpływa korzystnie na przemianę materii, podnosi płodność i plenność oraz polepsza wygląd sierści i ogólną kondycję zwierzaka.

Basia swoim szczurkom podaje mieszankę zrobioną z mleka (3,2%), surowego żółtka i połowy płaskiej łyżeczki fosforanu wapnia. Musi być ona odrobinę podgrzana. Weterynarz twierdzi, że taka mikstura szczurom nie zaszkodzi - i jest wręcz wskazana. Zamiast mleka krowiego można dodać NAN1 (mleko początkowe dla dzieci). Fotka zjada codziennie około półtorej łyżeczki od herbaty takiej mieszanki. Mikstura bardzo korzystnie wpływa na sierść.

--------------------------------------------------------------------------------

Dla ciężarnych i karmiących samic

oraz młodych

Samice spodziewające się potomstwa i te karmiące powinny otrzymywać o 1/3 więcej pożywienia, również więcej twarogu i mleka. Małe szczurki jedzą ześrutowane ziarno, płatki owsiane lub jęczmienne albo kaszę manną, można je zalać ciepłym mlekiem i podawać po ostudzeniu, te trochę starsze można karmić również twarogiem z kropelką tranu.

--------------------------------------------------------------------------------

Podsumowanie

Postawą dobrego żywienia jest właściwa ilość i jakość pokarmu. Nie może być on spleśniały, zjełczały, sfermentowany, zanieczyszczony odchodami zwierząt lub nasionami trujących ziół. Nie mogą to być również odpadki z naszego obiadu - szczur to nie pies, a i on nie powinien być w ten sposób karmiony. Tzw. "ludzkie jedzenie" nie nadaje się do karmienia szczura.

UWAGA

Ostrzegam przed błędem polegającym na podawaniu szczurom pokarmu innego niż ten zalecany. Nie należy szczura odzwyczajać od jedzenia suchego ziarna, które jest podstawą jego diety.


tekst zaczerpniety ze stony [link widoczny dla zalogowanych] gold5.fm.interia.pl/


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Iwona13
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wielkopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 8:11, 08 Mar 2009 Temat postu:

Znalazłam kolejny artykuł na temat zywienia szczurów
nawet fajny mi sie wydał ... poczytajcie Mruga



Żywienie
Zasady ogólne. Szczury są wszystkożerme i mogą być karmione mięsem i roślinami. Bądź jeść praktycznie wszystko, ale najlepsze przyrosty osiąga się karmiąc je dietą o dużej zawartości włókna (około 24%). Dieta dorosłego szczura powinna zawierać jedynie 14% białka, którego zawartość może wzrosnąć do 24%, by zapewnić optymalną wydajność rozrodczą. Szczury mogą być karmione właściwymi dla nich ziarnami lub mieszankami. Dobra jest również karma dla psów i kotów, zawierająca podobną ilość białka. Mieszanki dla chomików są mniej przydatne, ponieważ zawierają ziarna słonecznika i orzeszki ziemne, które są bogate w białko i tłuszcz i powodują uczulenie skóry oraz powstawanie krost. Mieszanki przygotowane specjalnie dla szczurów nie zawierają ani nasion, ani orzechów, by uniknąć problemów ze skórą. Dietę można uzupełniać w świeże owoce i warzywa, gotowane jaja i ciastka dla psów.

Jako źródło łatwostrawnych białek można podawać gotowanego kurczaka i rybę, a węglowodany można podawać w postaci chleba lub jęczmienia. Ponieważ szczury jedzą prawie wszystko, należy uważać, by nie dawać im za często słodyczy lub ciastek, gdyż prowadzą one do otyłości. Czekolada podawana w dużych ilościach jest dla szczurów toksyczna. Pokarm słodzony może być korzystny przy poprawie apetytu szczura chorego, natomiast jego nadmiar prowadzi do powstania biegunki. Nie potrzeba uzupełniać witamin zdrowemu szczurowi. Szczury syntetyzują witaminę C, a witaminy B uzupełniają na drodze koprofagii. Pokarm należy szczurom podawać w mocnej misce, której szczur nie przewróci, nie rozleje zawartości, ani jej nie zgryzie. Woda powinna być stale dostępna w butelce dozującej. Średnie pobranie wody przez szczura wynosi 10 ml/100 g masy ciała dziennie.

Białko
Nadmiar białka w diecie prowadzi do uczulenia i wysypki. Niedobór białka w diecie prowadzi do utraty sierści, odkładania się porfiry wokół oczu i predyspozycji do zakażeń. Samice w ciąży i w laktacji oraz młode poniżej 4 miesiąca życia mają najwyższe zapotrzebowanie na białko (przynajmniej 24%). Zapotrzebowanie dorosłego szczura na białko pokrywające wymagania bytowe wynosi 14% i można to osiągnąć podając mieszanki dla królików lub pełnowartościową suchą karmę dla starych psów. Mleko można podawać od odsadzenia w wieku 4-6 tygodni do 8 tygodni, albo jako mleko krowie, albo jako sproszkowane mleko dla szczeniąt (np. Lactol)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mucha321
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 144
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 13:18, 08 Mar 2009 Temat postu:

A ja to wszystko wiem więc nie musze czytać

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Iwona13
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wielkopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 14:38, 08 Mar 2009 Temat postu:

Oj Ty to wiesz madrala Eeeee Eeeee Eeeee Eeeee Eeeee Eeeee Eeeee Eeeee ale ja nie wiem UwagaUwagaUwaga jeszcze wszystkiego Gwizdze.. Gwizdze.. Gwizdze.. Gwizdze.. Gwizdze.. Gwizdze.. Gwizdze..

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mucha321
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 144
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 15:13, 08 Mar 2009 Temat postu:

Nie no, poczytałam sobie, nie wiem też wszystkiego, żartowałam tylko... Mruga

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Iwona13
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wielkopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 15:41, 08 Mar 2009 Temat postu:

I tam dla mnie i tak jestes Bogiem Ja wole jak ty mi mówisz o szczurach anizeli ktos kto na ich punkcie ma totalnego bzika . Wole bardziej normalne podejscie Anizeli oj tego nie wolno a to ma o pól stopnia za niska temperaturkę . I o jej 5 minut temu powinien dostać jedzonko .... chyba do psychoterapełty sie umówie bo niezdazyłam ::::::::




haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mucha321
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 144
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:38, 08 Mar 2009 Temat postu:

Bogiem QuestionQuestionQuestion? ojj... nie zawstydzaj mnie
No wiesz, ja też mam trochę bzika na ich punkcie ale traktuję je jak szczury a nie jak niemowlaki Mruga Też czasami nie dostaną jeść przez pół dnia, bo mnie nie ma w domu a zdarzyło się też nie raz, że żarcie dostały dopiero wieczorem...
Patrz i żyją!
Te wskazówki i regułki o szczurkach są dobre dla początkujących, którzy nigdy wcześniej nie obcowali ze szczurkami ale jak ktoś miał juz ogonki i wie na co może sobie pozwolić a na co nie, to opiekuje się nimi wg wlasnego doświadczenia...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Iwona13
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wielkopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:46, 08 Mar 2009 Temat postu:

No właśnie do wszystkiego trzeba podchodzic z dystansem Mruga


Ja zawsze mówiłam ze dzieci należy rozpieszczac, ale nie rozpuszczac


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Nasi ogoniaści przyjaciele - szczury Strona Główna -> CO W LODÓWCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB (C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme Retred created by JR9 for stylerbb.net Bearshare
Regulamin