Forum Nasi ogoniaści przyjaciele - szczury Strona Główna
FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Galerie  :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj  :: Rejestracja


Podstawowe informacje o mieszkaniu szczurka

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Nasi ogoniaści przyjaciele - szczury Strona Główna -> KLATKA I AKCESORIA
Autor Wiadomość
Iwona13
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wielkopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:29, 07 Mar 2009 Temat postu: Podstawowe informacje o mieszkaniu szczurka

Mieszkanie szczura

--------------------------------------------------------------------------------

Gdzie?

W pokoju, gdzie zamierzamy umieścić klatkę ze zwierzętami, powinna być temperatura umiarkowana od 18 do 22 °C, oraz wilgotność ok. 60 %. Klatka nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym lub narażonym na przeciągi (nie może stać w pobliżu funkcjonującego grzejnika, ani stale otwartego okna). W czasie gorącego lata zwierzęta powinny znajdować się w miejscu, w którym temp. nie przekracza 22-25 °C. Zimą nie powinny marznąć w chłodnym pomieszczeniu. Należy pamiętać, że nagłe zmiany temperatury mogą spowodować chorobę (np. zapalenie płuc) albo spowodować zgon zwierzęcia. Gryzonie bardzo ciężko znoszą temperaturę powyżej 30 °C.

UWAGA

Podczas upałów szczury bardzo chętnie chłodzą sobie brzuch na wcześniej schłodzonym kaflu lub kamiennej płycie.

Szczury nie przepadają za jaskrawym światłem, ale nie można też trzymać ich w ciemnościach. Klatka powinna być tak ustawiona, by szczury miały choć godzinę porannego słońca. Zdecydowanie wolą miejsca spokojne, gdyż są bardzo wrażliwe na hałas, a poza tym nie lubią, jeżeli obok ich klatki stale ktoś przechodzi. Kuchnia nie nadaje się, przede wszystkim z powodu wyziewów i nieustannych hałasów. W sypialni trudno byłoby nam zaakceptować nocne harce szczurów (ale jeżeli nie śpicie całymi nocami, tak jak ja, to nie ma problemu). Idealnym miejscem jest spokojny kąt w pokoju dziennym.

UWAGA

Jeżeli musisz posłuchać głośnej muzyki, to wynieść klatkę ze szczurem do innego, cichego pomieszczenia. Powinna znajdować się z dala od odbiorników radiowych i telewizorów, a najlepiej w zupełnie innym pokoju.

Przynajmniej jedna strona klatki powinna być przysłonięta ścianą, meblem lub innym sprzętem. Najlepiej gdy przysłonięte są trzy ścianki. W przeciwnym wypadku szczury będą za bardzo wystawione na widok publiczny, co negatywnie wpływa na ich nastrój.

UWAGA

Szczury potrafią przyciągnąć do klatki różne rzeczy (np. firanki lub kabel). Dlatego tego typu przedmioty powinny znajdować się przynajmniej 10 cm od klatki.

--------------------------------------------------------------------------------

Jaka klatka?

Klatki oferowane w sklepach są zwykle małe, gdyż projektowane są z myślą o małych zwierzętach. Pamiętaj, że zakupione zwierzę jest z reguły małe i niewyrośnięte, a klatka nie będzie rosła razem z nim.

--------------------------------------------------------------------------------

Szczury są bardzo aktywnymi zwierzętami i w klatce musi być miejsce dla rozmaitych sprzętów zapewniających im ruch. Zbyt duża liczba osobników w jednej klatce, powoduje znacznie większą agresywność, mogącą doprowadzić do wzajemnego okaleczania się, a w skrajnych przypadkach, nawet do zabijania słabszych szczurów.

Klatka powinna być wykonana z materiału twardego, aby zwierzęta jej nie uszkodziły i z niej nie uciekały. Nie może to być klatka drewniana, bo nie jest ona żadną przeszkodą dla mocnych zębów szczura, a szczególnie kilku szczurów.

Wiele różnorodnych klatek znaleźć możemy, w każdym porządnym sklepie zoologicznym. Są to klatki przeznaczone specjalnie dla wybranego typu gryzoni, wykonane z materiałów nieszkodliwych dla zwierząt i uniemożliwiających zwierzętom ich przegryzienie i ucieczkę. Wyposażone są one zwykle z różne drabinki i urządzenia umożliwiające szczurom świetną zabawę.

Tradycyjne klatki metalowe, też mają wady. Po pierwsze mają ażurowe, przewiewne elementy po dwóch przeciwległych stronach, co powoduje przeciągi przy najmniejszym ruchu powietrza w pokoju. Po drugie, szczur często próbując przegryźć się na zewnątrz będzie nieustannie hałasował i "piłował" zębami, co może skończyć się ich uszkodzeniem.

UWAGA

Zdarzają się "klatki-buble", dlatego przed zakupem dokładnie sprawdźcie ich wykonanie.

Klatkę powinno się łatwo sprzątać. Najlepiej, gdy jest możliwość odczepienia podłogi od reszty i swobodnego jej wyczyszczenia. Podłoga powinna być wykonana z jednolitego tworzywa sztucznego (np. twarda masa plastyczna), tak, aby nie pochłaniała moczu zwierząt, łatwo dała się czyścić i nie korodowała. Większość klatek, dostępnych w sprzedaży posiada właśnie takie kuwety. Pamiętać należy, aby kuweta miała odpowiednią wysokość, tak aby szczury nie rozrzucały ściółki dookoła klatki.

Boki klatki powinny być wykonane z ocynkowanej siatki lub metalowych prętów. W sklepach spotyka się klatki z metalowych prętów pokrytych tworzywem sztucznym lub pomalowanych specjalną nieszkodliwą farbą i są one naprawdę dobre. Zwrócić uwagę należy na wielkość szpar pomiędzy prętami, gdy są za duże, szczury mogą uciekać. W przypadku siatek muszą one mieć taką wielkość oczek, aby nie ocierać pyszczków szczurów, przy próbach ich przegryzienia.

Dobrze sprawdzają się klatki dla królików lub świnek morskich, które poza odpowiednimi rozmiarami, mają łatwe w obsłudze drzwiczki i klapy w dachu, a ich wysokość umożliwia dobudowanie piętra. Wadą są zbyt duże odstępy między prętami.

UWAGA

Jeżeli w jakieś miejsce szczur potrafi wcisnąć głowę, to przeciśnie również całe ciało!

Powierzchnia podłogi klatki nie powinna być mniejsza (dla pary szczurów) niż 70 na 45 cm, a wysokość 30 cm (dla jednopoziomowej) lub 60 cm (dla dwupoziomowej). Musi być wyposażona w dach (czyli jakieś przykrycie, inaczej szczury bez problemu się z niej wydostaną). Klatka powinna być jak największa, im więcej przestrzeni tym lepiej, szczury będą mogły bez problemów biegać, skakać i wspinać się. Możliwe będzie też ustawienie w niej większej liczby różnego rodzaju urządzeń służących szczurom do zabawy (drabiny, huśtawki, tunele i kładki, dużo pięter) - to wszystko służy zdrowiu i poprawia kondycję szczura. Dużo ruchu oraz właściwa dieta, zmniejszają podatność szczura na otyłość.

Złym rozwiązaniem są akwaria i różne terraria, w których występują problemy z prawidłową cyrkulacją powietrza oraz z czyszczeniem, zazwyczaj wykluczona jest wtedy budowa piętra. Poza tym gładkie ściany uniemożliwiają wspinanie się, a w związku z tym, trzeba wyposażyć je dodatkowo w sprzęt do wspinaczki, poza tym szyby szybko sie brudzą. Takie akwarium musi być ok. 1,5x większe od klatki, czyli około 100 x 50 cm. Wysokość akwarium nie może przekraczać 35 cm, gdyż wpływa to dość mocno na zapach wydobywający się z niego i co za tym idzie zdrowie szczura. Trzeba pamiętać o przykryciu takiego akwarium siatką uniemożliwiającą ucieczkę. Sprytne zwierzaki usypują kopce ze ściółki albo wykorzystują swoje domki do ucieczki, a najczęściej po prostu wyskakują z akwarium. Porównanie akwarium i klatki wypada zdecydowanie na korzyść klatki.

Można też wykorzystać duże klatki dla ptaków, ale! Zazwyczaj nie mają one odpowiednich rozmiarów, a odstępy między prętami są za duże. Wadą są ich płaskie, wyciągane szuflady, nie nadające się na grubą warstwę ściółki. Poza tym mocz szczurów wpływa pod szufladę. Pewnym wyjściem byłoby połączenie okratowanej części dużej klatki dla ptaków z dolną częścią klatki dla np. królika.

Idealną klatką wydaję się być - klatka dla szynszyli, która ma wymiary 70 x 45 cm i aż do 75 cm wysokości. Klatka taka wyposażona jest w wanienkę o głębokości 5 cm (co uniemożliwia rozgrzebywanie i wyrzucanie ściółki przez szczury). Duże drzwiczki umożliwiają swobodne manewrowanie wewnątrz klatki bez ściągania całej siatki. Wysokość pozwala na stworzenia dodatkowego piętra lub dwóch! Niestety klatki takie są dość drogie.

Jeżeli ktoś potrafi, to może zbudować własną klatkę dla szczurów. Podstawowym materiałem powinny być płyty wiórowe pokryte tworzywem sztucznym, dopasowane co do milimetra. Szczury oswojone raczej nie mają skłonności do gryzienia, w szczególności wtedy, gdy ich zęby nie znają punktu zaczepienia na gładkim tworzywie. Płyty w piętrowych klatkach mocujemy za pomocą kątowników. Warto tak zamocować płytę, aby można ją było łatwo wyjmować, np. do wyczyszczenia.

Szczeliny zabezpieczamy silikonem, a miejsca spojenia zalepiamy specjalną taśmą klejącą. Do zbudowania takiej klatki można wykorzystać także starą szafę. Wnętrze jej zabudowujemy już według własnego uznania i pomysłu.

UWAGA

Nie powinno wykonywać się podłóg piętra z siatki, ponieważ jest to niezdrowe i nienaturalne.

--------------------------------------------------------------------------------

Bez klatki?

Czy można trzymać w domu szczura bez klatki? Można, ale na swobodnie biegające zwierzę czyha w domu wiele niebezpieczeństw (może zostać przypadkowo nadepnięty lub przytrzaśnięty drzwiami), poza tym zawsze może upodobać sobie gryzienie tapet, przewodów elektrycznych albo zjeść jakiąś trującą roślinę (zobacz tabela poniżej). Urządzenie specjalnego, bezpiecznego pokoju dla szczura, jest bardzo trudne. Sprytne szczury potrafią wspinać się nawet po szorstkiej tapecie, w zasadzie nie ma dla nich miejsc niedostępnych). Poza tym szczura nie można nauczyć czystości.

TRUJĄCE ROŚLINY W MIESZKANIU

Agawa (Agave)

Anturium (Anthurium)

Aloes (Aloe)

Pelargonia (Pelargonium)

Ceklamen (Cyclamen)

Hortensja (Hydrangea)

Zwartnica (Hippeastrum)

Hiacynt (Hyacinthus)

Obrazki (Arum)

Szafran (Crocus)

Sansewieria (Sansevieria)

Kroton (Codiaeum)

Ciemiernik (Helleborus)

Konwalia (Convallaria)

Wilczomlecz (Euphorbia)

Jemioła (Viscum)

Złocień (Chrysanthemum)

Mirt (Myrtus)

Kliwia (Clivia)

Narcyz (Narcissus)

Difenbachia (Dieffenbachia)

Oleander (Nerium)

Bluszcz (Hedera)

Męczennica (Passiflora)

Epipremnum (Epipremnum)

Rącznik (Ricinus)

Bieluń (Datura)

Lantana (Lantana)

Paprocie (Filicidae)

Różanecznik (Rhododendron)

Figowiec (Ficus)

Mieszkanie szczura

--------------------------------------------------------------------------------

Klatki

Tak wyglądać mogą klatki dla szczura(ów). Te poniżej charakteryzują się bardzo dobrą, solidną budową. Podłoga wykonana jest z nierdzewnego metalu. Siatką składa się z pionowych i poziomych drutów, dlatego umożliwia szczurom wspinaczkę. Duża ilość drzwiczek umożliwia nam dostęp do każdego miejsca klatki. Poza tym pięterka, drabinki - czyli wszystko co szczury kochają i czego potrzebują!

Mieszkanie szczura

--------------------------------------------------------------------------------

Domek

Domek ma zastąpić zwierzęciu naturalną norę. Z reguły szczury korzystają z domku podczas snu, ale traktują go też jako schronienie. Jeżeli klatka stoi w jakimś cichym pomieszczeniu, to szczury najchętniej śpią poza domkiem, wtedy mogą się swobodnie wyciągnąć.

Oferowane w sklepach plastikowe domki dla chomików, są za małe dla dorosłych szczurów. Dlatego należy kupować domki dla świnki morskiej lub królika. W domku musi zmieścić się ściółka, dwa dorosłe szczury, zapasy jedzenia i jeszcze powinna być zapewniona wymiana powietrza. Może to być przewrócona lub ustawiona do góry dnem (z otworem z boku) doniczka, albo pojemnik z tworzywa lub drewniane pudełko.

Wnętrza domku nie musimy niczym wypełniać. Szczur zrobi to sam, wybierając z dostarczonych mu surowców, te które uzna za najwłaściwsze. Wystarczy do klatki włożyć trochę pociętego papieru, ligniny, materiału lub grubej wełny.

Domki z drewna nie są polecane, ponieważ szybko nasiąkają moczem. lepiej zdecydować się na domek z tworzywa sztucznego. Szczury nigdy nie próbują gryźć swego domku, więc nie trzeba się obawiać skrawków plastiku, które szczur mógłby zjadać. Poza tym w sprzedaży można dostać domki zrobione z twardego plastiku, odpornego na zgryzanie.

Taki domek - to nienajlepszy pomysł Minimalne wymiary domku to 10 x 15 x 10 centymetrów. Pamiętaj, że każda samica powinna mieć własny domek, gdzie założy swoje gniazdo i będzie wychowywała młode. Domki mogą znajdować się na różnych poziomach i powinny mieć odpowiednie do wielkości szczurów wejścia.

UWAGA

W domku szczur powinien czuć się bezpieczne, dlatego nie należy do niego zaglądać i poruszać nim, gdy zwierzak w nim przebywa.

--------------------------------------------------------------------------------

Szczur w balonie

Materiały:

papier (ręczniki papierowe, papier toaletowy, gazety itp.)

woda + odrobina kleju (np. wikol)

balon (dmuchany ew. coś podobnego)

Narzędzia:

miska (do zamoczenia papieru w kleju z wodą)

Podarty na kawałki (kilkucentymetrowe) papier moczymy w dużej ilości wody z dodatkiem kilku kropel kleju (naprawdę odrobinka). Moczenie powinno trwać kilka godzin, struktura papieru musi dobrze nasiąknąć i rozmięknąć. Nadmuchany do odpowiednich rozmiarów balon okładamy namoczonymi kawałkami papieru (kilka warstw), zostawiamy wolne miejsce na otwór (najlepiej przy wiązaniu balonika). Następnie suszymy całość wieszając w przewiewnym, ciepłym miejscu (np. przy kaloryferze). Po wyschnięciu, wyjmujemy balon, a z papierowej skorupy mamy bardzo wygodną szczurzą kryjówkę. Gospodarz sam naznosi do środka odpowiednich materiałów na legowisko. Domek jest oczywiście tylko jednorazowy. Trwałość oceniam na 3-4 tygodnie przy jednym zwierzaku, zależy ona głównie od stosunku naszego współmieszkańca do toalety. Jeśli ktoś obawia się toksyn z farb drukarskich, powinien kilka razy zrobić wodną kąpiel, w której rozmiękczamy masę papierową i może nie dodawać kleju. Wtedy powinien używać bardziej rozmiękczonego papieru i obłożyć balon grubiej. Można klej "chemiczny" zastąpić klejem zrobinym z mąki (rzadki krochmal jako ostatnie moczenie masy paierowej), ale wtedy apetyt zwierzaka na domek może wzrosnąć Mruga. Klej powoduje, że całość po wyschnięciu jest sztywniejsza, więc wystarcza mniej papieru.

Podstawowe zalety to:

higiena (odpada problem z czyszczeniem, jak brudny robimy nowy)

wielkość (dostosowana do szczurzych potrzeb)

Ściółka

Wewnątrz klatki zawsze powinna znajdować się ściółka. Jej zadaniem jest wchłanianie moczu i ewentualnie rozlanej wody, tworzenie miękkiego podłoża, w którym szczur może do woli kopać oraz wyścielanie legowiska. Dobra ściółka, to mieszanina torfu i trocin lub wiór (do kupienia w każdym sklepie zoologicznym)

Trociny i wiórki drewniane - bardzo dobrze wchłaniają wilgoć; trzeba jednak przypilnować, aby pochodziły one z "czystego" drewna; wszelkiego rodzaju płyty wiórowe, laminowane są poddawane obróbce chemicznej i z tego względu mogą być toksyczne dla zwierzęcia. Torf - znakomicie wchłania wilgoć i niweluje nieprzyjemny zapach moczu szczurów. Większą ilość torfu sypiemy w miejsca, gdzie szczur najczęściej załatwia swoje potrzeby fizjologiczne.

Na trociny kładziemy jeszcze warstwę pociętego nożycami siana (należy uważać, aby nie było w nim jakichś kłujących roślin), w którym szczur często znajduje dla siebie coś ciekawego, poza tym ma przyjemny zapach.

Ostatnio można kupić w sklepach zoologicznych pociętą słomę lub granulat ze słomy, który stanowi również znakomitą ściółkę. Zamiast trocin i siana stosować można: suche liście, wełnę drzewną lub pokruszone kaczany kukurydzy. Pocięte gazety do też jakieś wyjście, ale szczur nie może wtedy grzebać w nich i takie podłoże należy bardzo często wymieniać (szkodliwa może być dla szczura np. farba drukarska). Najłatwiej jest po prostu kupić w sklepie trociny, słomę, siano albo specjalny torf.

Do klatki należy dać zwierzętom także materiał na budowę gniazda lub legowiska, może to być np. lignina, szmatki, pocięty papier, również siano.

UWAGA

Nie należy wkładać do klatki waty, ponieważ jej cienkie włókna mogą owijać się wokół palców zwierząt, zaciskać i powodować niedokrwienie, efektem czego może być ich obumieranie.

Do budowy gniazda szczury używają również suchych liści sałaty albo skórek od jabłek, w związku z tym należy często zaglądać do gniazda i usuwać resztki szczurzego pożywienia.

Wystrój

To jak będzie wyglądało wewnątrze klatki szczurów zależy, tylko i wyłącznie, od naszej pomysłowości. Oprócz warstwy torfu i trocin lub siana, umieścić można też: kamienie, korzenie i gałęzie (najlepiej z drzew liściastych), szczury bardzo chętnie będą je obgryzały i wspinały się na nie. Poukładać można kępy traw albo na wilgotnym torfie można zasiać owies, z którego utworzy się zielony dywanik.

Wszelkiego rodzaju rury (np. kartonowe lub z PCV) pobudzą ciekawość szczurów (pamiętać, należy aby ich przekrój był odpowiednio duży - zwierzę nie może się w nim zaklinować). Szczury chętnie korzystać będą z poziomo lub pionowo zawieszonych linek, szczególnie nadają się do tego sznurki z naturalnego włókna kokosowego. Fajnym rozwiązaniem są pięterka w klatkach, wejście na nie umożliwiają drabinki lub siatka rozpięta na boku klatki.

UWAGA

Nigdy nie kupujcie karuzeli dla chomikówUwaga! Po pierwsze szczur się do niej nie zmieści, a po drugie, nie jest taki głupi jak chomik, żeby chodzić w miejscu Uwaga!

Mieszkanie szczura

--------------------------------------------------------------------------------

Porządki

Pamiętaj, że w klatce szczura musi być czysto. Codziennie trzeba usuwać resztki pokarmu i podawać świeżą wodę (jeśli masz poidło kulkowe to trochę rzadziej). Raz w tygodniu lub częściej (zależne jest to od wielkości klatki, ilości ściółki, pory roku, rodzaju stosowanej karmy i od ilości zwierząt) należy wymienić ściółkę, a przynajmniej raz w miesiącu dokładnie umyć całą klatkę (wodą z jakimś płynem czyszczącym, najlepiej do mycia naczyń).

Szczury nie zwracają uwagi na miejsce oddawania kału, toteż szczurze odchody będą porozrzucane po całej klatce i nic się na to nie da poradzić. Jedynym rozwiązaniem jest regularne sprzątanie i wymiana ściółki na świeżą. Inaczej jest z oddawaniem moczu. Szczur wybiera jedno miejsce i tam siusia. Aby uniknąć zbyt częstego sprzątania, możemy wziąć niewielkie naczynie, wypełnić świeżą ściółką, a na wierzch nasypać trochę starej, przesiąkniętej moczem. Ponieważ naczynie zawsze ustawiamy w tym samym miejscu, a "zapach ubikacji" pozostaje, to większość zwierząt łatwo przyzwyczaja się do niego. Nie można dopuścić do sytuacji, w której w pokoju zaczyna śmierdzieć szczurzym moczem, dlatego, że wtedy mieszkańcom klatki musi być już bardzo źle .

UWAGA

Gdy w klatce znajduje się gniazdo z małymi, to musimy pozostawić je nienaruszone podczas porządków.

Oddawanie moczu spełnia jeszcze inną funkcję. Jest to oznaczanie swojego terytorium. Szczur wypuszczony z klatki, może - biegając po nowym dla niego lub dawno nie odwiedzanym terenie - zostawiać kropelki moczu. Na takie zachowanie nie ma metody, jest to bowiem instynktowna forma kontaktu z innymi osobnikami tego samego gatunku.

codziennie świeża woda i karma zielona

usuwanie resztek pożywienia starego pokarmu

dwa razy w tygodniu

zmiana ściółki

wymiana materiału w gnieździe

czyszczenie za pomocą ścierki i ciepłej wody urządzeń w klatce i "podłóg" z resztek moczu i odchodów

raz w miesiącu

sprawdzenie długości pazurów i siekaczy, ewentualna wizyta u weterynarza w celu ich skrócenia

dokładne czyszczenia całej klatki

na bieżąco

napełnianie karmidełka ziarnem

(w zależności od potrzeb)

czyszczenie poidła

(w zależności od stopnia zabrudzenia)

kontrolowanie stanu zdrowia szczura



tekst zaczerpniety ze strony www gold5.fm.interia.pl


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mucha321
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 144
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:30, 07 Mar 2009 Temat postu:

Ojoj... ale się rozpisałas Iwonko Mruga
Warto też raz na jakiś czas spryskać klatkę jakimś środkiem na robale Mruga


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Iwona13
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wielkopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:35, 07 Mar 2009 Temat postu:

ooooo UwagaUwaga!

Jakim Muszko Question? Musze koniecznie kupić .... gadaj co i jak bo pierwszy raz słyszę


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mucha321
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 144
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:44, 07 Mar 2009 Temat postu:

Oj no to weterynarz Ci poleci jakiś, bo są różne, ja mam taki w żółtej butelce na piórojady Mruga

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mucha321 dnia Sob 19:48, 07 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Iwona13
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wielkopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:49, 07 Mar 2009 Temat postu:

na co QuestionQuestion Piórojady Question? Matuchno przenajswietsza a cózto takiego

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mucha321
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 144
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:06, 07 Mar 2009 Temat postu:

To takie robaczki, które atakują przeważnie ptaki ale wolę się zabezpieczyć, bo mieszkam na wsi..

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mucha321 dnia Pon 15:43, 13 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Iwona13
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wielkopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:16, 07 Mar 2009 Temat postu:

A no widzisz dobrze ze iszesz o tym . Ogólnie mam sie pytać o preparat do odkażania klatki tak Question? hmm w domciu mam taki do chirurgicznego odkażania rąk i nie tylko także skórę sie nim odkaża . Moze mogłabym tym wypsikać klatkę Question?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mucha321
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 144
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:19, 07 Mar 2009 Temat postu:

Oj nie wiem Iwonko, zapytaj weterynarza i powiedz, że potrzebujesz coś do dezynfekcji szczurzej klatki żeby robale się nie lęgły Mruga

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Justyn(k)a
OSESEK



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Czarna Otchłań Piekła
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:21, 07 Mar 2009 Temat postu:

Iwona13 napisał:
Matuchno przenajswietsza a cózto takiego
hahahaha matuchno a ja przeczytałam Muchno xD że do muszki... XD ja mam papugi i pryskam je
"pchełka spray dla ptaków"
firmy
'Kot i Pies'
[hahaha ależ wymyślili xDDD]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Iwona13
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wielkopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:26, 07 Mar 2009 Temat postu:

Dzięki Muszko Mruga

Justi .... a ty nim szczurka pryskasz czy klatkę Question? hmmm


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Nasi ogoniaści przyjaciele - szczury Strona Główna -> KLATKA I AKCESORIA Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3


Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB (C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme Retred created by JR9 for stylerbb.net Bearshare
Regulamin