Forum Nasi ogoniaści przyjaciele - szczury Strona Główna
FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Galerie  :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj  :: Rejestracja


Zanim kupisz szczurka - PRZECZYTAJ

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Nasi ogoniaści przyjaciele - szczury Strona Główna -> KUPNO CZY ADOPCJA?
Autor Wiadomość
Iwona13
ADMINISTRATOR



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wielkopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:48, 07 Mar 2009 Temat postu: Zanim kupisz szczurka - PRZECZYTAJ

Musisz zdawać sobie sprawę, że szczur to istota żywa, taka, której należy zapewnić jak najlepszy komfort życia (optymalny rozwój fizyczny i psychiczny). Nie jest to zabawka, którą rzucimy w kąt i przestaniemy się interesować albo w skrajnym przypadku wyrzucimy z domu. Nie kupuj zwierzaka, tylko dla swojej własnej przyjemności. Zastanów się, czy jesteś w stanie podjąć się obowiązku opieki nad szczurem przez najbliższe 2, 3 może 4 lata


WARTO ŻEBYŚ WIEDZIAŁ


Nie możesz być zbyt wrażliwym na nieprzyjemne zapachy. Klatka szczurów - szczególnie w czasie ciepłego lata - może wydzielać lekko nieprzyjemny zapach, pomimo że utrzymywana jest w czystości!

Szczury potrzebują spokoju i jako bardzo dobrze słyszące zwierzęta nienawidzą hałasu, np. głośnej muzyki, więc jeżeli ktoś przyzwyczajony jest do słuchania muzyki na cały regulator, to niech sobie da spokój ze szczurem!

Szczurom szkodzi dym papierosowy i inne wyziewy! Nie wolno palić w pomieszczeniu, gdzie przebywają szczury!

Nie możesz być zbyt wrażliwym na łaskotki, gdyż trudno będzie ci wytrzymać wędrówki szczura po Twoim ciele!

Jeżeli w domu jest już jakieś zwierzę, to trzeba się poważnie zastanowić, jak będzie się ono odnosiło do szczura, a jak szczur do niego!

Właściciel szczura musi być spokojny i zrównoważony. Osoby nerwowe mogą swoimi ruchami zaniepokoić szczura, a wtedy zacznie on gryźć ze strachu!

Cała rodzina musi wyrazić zgodę na obecność szczura w domu!

Nie możesz mieć uczulenia na sierść szczurów!

Możesz mieć problemy z wyjeżdżaniem z domu. Rzadko kto zaopiekuje się szczurem. Gdy masz szczurolubnych znajomych - to nie ma problemu!

UWAGA

Jeżeli nie będziesz miał czasu codziennie karmić, napoić i pobawić się ze zwierzakiem, a co kilka dni posprzątać w klatce, to daj sobie spokój. Kup sobie pluszową maskotkę, wyglądać będzie jak prawdziwy zwierzak, a nie będziesz miał dodatkowych kłopotów.

Nigdy nie rób komuś ze szczura, albo jakiegoś innego zwierzaka, prezentu. Zawsze najpierw zapytaj się przyszłego właściciela czy zechce przyjąć taki prezent. Nie można sprawiać komuś zamiast radości - wielu kłopotów, a zwierzakowi przykrości, że ktoś go nie chce.

Szczur jest zwierzęciem łatwym w hodowli, toteż gdy zapewnimy mu właściwe żywienie, odpowiednie warunki higieniczne i właściwy rozwój, to nie powinien sprawiać dużych kłopotów.

Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po zakupie szczura, są one co prawda inteligentniejsze od większości zwierząt, ale i między nimi trafiają się geniusze i idioci, a poza tym mogą mieć bardzo różny temperament. Niektóre z reguły są bardziej oswojone, inne mimo najlepszej opieki pozostają płochliwe. Nawet najpiękniejszy szczur, może zachowywać się nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli, np. nie chce siedzieć na kolanach, nie reaguje na imię, stale ucieka.

Idealny właściciel szczura jest gotów zaakceptować charakter swojego zwierza i nie zmuszać go do robienia rzeczy, na które nie ma ochoty. Właściciel szczura powinien mieć spokojny i wyrozumiały charakter.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++




Urlop?

Lepiej wcześniej pogodzić się z myślą, że raczej nie mamy szans na zabranie szczura ze sobą na wakacje. Szczury źle znoszą upały i przeciągi w czasie podróży samochodem, dlatego lepiej byłoby zostawić je na czas urlopu w dobrych rękach. Ideałem byłoby zostawienie szczurów z osobą, którą znają. Zastępczy opiekun powinien przez jakiś czas przed wyjazdem zapoznać się z naszymi szczurami. Ma to szczególne znaczenie, gdy mamy tylko jednego szczura, wtedy w czasie naszej nieobecności może on bardzo cierpieć z tęsknoty. Gdy mamy grupę szczurów, to pod naszą nieobecność, zajmują się one sobą, utrzymują bliski cielesny kontakt, i dla nich nasza nieobecność jest mniej szkodliwa.




Idziemy po szczura

Swoje kroki kierujemy w stronę sklepów zoologicznych, placówek naukowych lub ogrodów zoologicznych. Są to miejsca, gdzie zazwyczaj zwierzęta pochodzą ze zdrowych hodowli, więc nie powinny być chore. Jednak nie w każdym sklepie zoologicznym znajdziemy szczury. Powodem może być małe zainteresowanie kupujących albo po prostu wstręt właściciela sklepu do szczurów (znam taki sklep we Wrocławiu!).


UWAGA

Nie należy kupować szczura na zamówienie. Zwykle jest się potem zmuszonym do wzięcia dostarczonego szczura, niezależnie od tego jak wygląda i w jakim jest stanie zdrowia.

Nie kupuj zwierzaków na targach, placach i innych dziwnych miejscach. Zwierzęta tam sprzedawane, są zazwyczaj przez pseudo-hodowców, przetrzymujących je w bardzo złych warunkach. Mój pierwszy szczur nabawił się pasożytów skóry od gołębi Uwaga!

Nie polecam prób łapania szczurów dziko żyjących w piwnicach, ponieważ może on sprawić wiele nieprzyjemnych niespodzianek (np. przenoszą wiele chorób)

Osoba kupująca szczura powinna przyjrzeć się przede wszystkim sprzedawcy. To jak postępuje on ze szczurami (czy aby nie łapie szczurków za ogon), świadczy o ich kondycji i zdrowiu. Jeżeli sprzedawca boi się szczurów i niechętnie nimi zajmuje, to szczury mogą być tak samo wystraszone - oswojenie takich szczurków będzie trwać o wiele dłużej. Jeżeli zwierzęta traktowane są przyjaźnie, to przyzwyczają się do nowego właściciela znacznie szybciej.

Warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym szczur to tej pory przebywał. Czy klatka była często czyszczona, czy może też znajdują się resztki jedzenia i brudna ściółka?


UWAGA

Jeżeli zwierzęta umieszczone są na wilgotnym lub wręcz zapleśniałym podłożu to nie powinniśmy z takiej klatki kupować szczurów. Ryzyko, że kupimy chore zwierzę, jest bardzo duże.

Zwróćcie uwagę na wygląd samych szczurów. Należy wybierać osobniki młode, jeszcze nie dojrzałe. Po dorosłym osobniku trudno jest poznać jego wiek, no chyba że jest już staruszkiem. Zapewnienia sprzedawców w sklepie zoologicznym na temat wieku dorosłego szczura należy traktować z "przymrużeniem oka" Wesoly.

Płeć szczura, rozpoznajemy po zewnętrznych narządach płciowych (u samców są one bardziej wykształcone).

ZDROWY SZCZUR

CHORY SZCZUR

STARY SZCZUR

czyste, błyszczące oczy, bez wycieku, lekko wypukłe oczy mętne, często nie całkowicie otwarte oczy, możliwy wyciek lub zaczerwienienie

białawe oczy (ślepota)

czysty nos, nozdrza suche, bez śladów śluzu i wysięku

wyciek z nosa, kichanie, pochrząkiwnie lub dyszenie

-czysta sierść, bez wyłysień, lśniąca, sucha i niepozlepiana

wyjątkowo silnie nastroszona sierść, możliwe wyłysienia lub zaskorupiałe miejsca na skórze (w wypadku zaatakowania zwierzęcia przez pasożyty skóry można wyranie zauważyć częste drapanie i gryzienie się)

przerzedzona sierść

w okolicy odbytu sierść sucha, czysta i nieposklejana

okolice odbytu zabrudzone kałem (biegunka)

-

sterczące uszy bez krost i strupów

- -

kończyny bez widocznych zmian

- -

pazurki bez zniekształceń

- -

ogon bez zgrubień i nierówności

- -

miękkie, zwinne ruchy, całe, ciało sprężyste

nieporadne, sztywne ruchy, czasem zataczanie się

sztywne nogi, porusznie się z trudnością

- apatyczne zachowanie

-

szybkie reakcje, zwierzę czujne, żywo reagujące na każdy gwałtowny ruch

powolne, bezsilne reakcje

-

silne czepianie się przy wyjmowaniu z klatki

- -

- wygięty, podczas biegu sztywny grzbiet

sztywny grzbiet

Gdy zwierzę ma zaropiałe oczy, wysięki z nosa, różne wypryski na skórze albo zabrudzoną okolicę odbytu, świadczy to o jego chorobie. Łysiejące placki na skórze to oznaka złego żywienia, a częste drapanie to bez wątpienia obecność pasożytów skórnych.

UWAGA

Czysto gojące się, nie ropiejące rany zwykle nie stanowią problemu i przy zakupie mogą być uznane jedynie za mankament estetyczny. Natomiast obrzęk szczęk i guzy powinny powstrzymać nas od zakupu.

Nie spieszcie się z wyborem szczura, nie kierujcie się tylko samym umaszczeniem, najpierw poobserwujcie jego zachowanie. W sklepie zoologicznym możemy przyglądać się ;;;zwierzętom nawet przez wiele dni. Szczur, który cały czas siedzi w kącie z szeroko otwartymi oczami i drżącymi wąsami, pozostanie prawdopodobnie już na zawsze "tchórzem i cykorem". Zaś ten żywy, stawiający na głowie całą klatkę, jest prawdopodobnie trudny do ujarzmienia i oswojenia. Przed osiągnięciem przez szczura wieku średniego (drugi - czwarty miesiąc życia) trudno jest ocenić jego zachowanie, gdyż zwierzęta w tym okresie bawią się jeszcze w grupach.

Zdrowy szczur o właściwych cechach porusza się miękko i swobodnie, cały czas jest zainteresowany otoczeniem, nie boi się.

--------------------------------------------------------------------------------

Najlepszym sprawdzianem jest wyjęcie interesującego nas szczura z klatki i wzięcia go na kolana. W taki sposób możemy szybko określić charakter poszczególnych osobników:

"tchórz" - przyciska się drżąc do ciała człowieka i próbuje wpełznąć do jakiejś dziury w ubraniu

"wiercipięta" - próbuje za wszelką cenę wspiąć się lub zeskoczyć

"luzak" - stara się, z dużą pewnością siebie, poznać nowe miejsce, bez nerwowego miotania się



UWAGA

Jeżeli trzeba wybierać pomiędzy ładnym, ale niespokojnym szczurem i mniej atrakcyjnym, za to o bardziej zrównoważonym charakterze, to wybrać należy tego drugiego. O urodzie szczura, z którym nawiązaliśmy przyjazny kontakt, szybko zapomnimy, natomiast przepiękny kłębek nerwów nie sprawi nam żadnej przyjemności.

Gdy zdecydujesz się na zakup, to spytaj sprzedawcę o rodzaj pokarmu jakim był do tej pory karmiony szczur, aby nagła zmiana diety mu nie zaszkodziła.

--------------------------------------------------------------------------------



Niesiemy szczura do domu

Najprostszy transport zapewnimy zwierzakowi, w dużym tekturowym pudełku ze specjalnymi dziurkami wentylacyjnymi (zazwyczaj takimi dysponują sprzedawcy). Jest jednak jednorazowego użytku, bo szczur(y) bez problemu może zabrać się za szybkie wygryzanie sobie drogi ucieczki. Innym sposobem jest duży (ok. 5 litrowy), czysty słoik albo małe klatki dla myszy, chomików albo ptaków. Szczur nie powiniem przebywać w pojemniku dłużej niż 25 minut.


UWAGA

Pamiętaj, aby niezależnie od kształtu i formy pudełka, na jego dnie umieścić trociny, siano albo papierowy ręcznik i troszkę pożywienia.

W sprzedaży występują też specjalne (niedrogie) plastikowe transporterki z drzwiczkami, które są bardzo wygodne w użyciu i ich najlepiej używać. Przydadzą się one również podczas czyszczenia klatki lub w drodze do lekarza. Ponieważ szczury mają w nim przebywać krótko, powinien on mieć tylko właściwą wielkość, taką aby szczury mogły w nim swobodnie leżeć jeden obok drugiego.

Szczury można przyzwyczaić do przenoszenia ich na ramieniu, w kapturze lub kieszeni, oczywiście jeżeli pogoda na to pozwala.

Latem najlepszą porą do transportu jest ranek lub wieczór, gdyż zbyt silne nasłonecznienie może łatwo spowodować przegrzanie zwierzęcia. Szczury należy także chronić przed przeciągiem, a zimą przed ostrym chłodem. W obydwu przypadkach najlepiej umieścić pojemnik w większym kartonowym pudle z kilkoma dziurami umożliwiającymi dopływ powietrza. Można też owinąć pudło czymś ciepłym albo wsadzić pojemnik pod kurtkę.

--------------------------------------------------------------------------------

Przyzwyczajanie

Zazwyczaj nowo zakupione zwierzę domowe pozostawia się przez kilka dni w całkowitym spokoju, aby mogło się przyzwyczaić. Ale nie szczura. Ma on zdecydowanie większą potrzebę kontaktów z człowiekiem niż chomik czy królik i dlatego przez pierwsze dni należy szczególnie intensywnie się nim zaopiekować (podobnie jak psem). Szczura oswaja się nie tylko po to, aby się dawał głaskać, ale by między nim i właścicielem nawiązała się nić przyjacielskiego porozumienia.


tekst zaczerpniety ze strony [link widoczny dla zalogowanych] gold5.fm.interia.pl/


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Iwona13 dnia Sob 14:05, 07 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Nasi ogoniaści przyjaciele - szczury Strona Główna -> KUPNO CZY ADOPCJA? Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB (C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme Retred created by JR9 for stylerbb.net Bearshare
Regulamin